Slovenský Zväz Hádzanej

logo logo logo

Slovenky v kvalifikácii o ME 2018 s Čiernohorkami, Poľkami a Taliankami

Žreb II. fázy kvalifikácie hádzanárok o postup na ME 2018 vo Francúzsku
21.04.2017, Autor: SITA

Hádzanárky Slovenska budú o postup na budúcoročné majstrovstvá Európy vo Francúzsku (30. 11. - 16. 12. 2018) bojovať s tímami Čiernej Hory, Poľska a Talianska. Piatkový žreb II. fázy kvalifikácie v sídle Francúzskeho olympijského výboru v Paríži zaradil spomenuté kvarteto družstiev do 2. skupiny.

"S týmto sa dá niečo robiť, žreb mohol dopadnúť pre nás ďaleko horšie. Mal som nejaké želania v súvislosti so zložením skupiny a tie sa mi prakticky všetky splnili. Z najsilnejšieho prvého koša som chcel Španielsko alebo Čiernu Horu, z druhého som si prial Česko, Chorvátsko alebo Poľsko a zo štvrtého som sa netúžil stretnúť s Islandom, ktorý výsledkovo patrí vyššie," prezradil pre agentúru SITA kormidelník SR Dušan Poloz, ktorý k postupovým šanciam jeho zvereniek dodal. "Predpokladom postupu je skončiť pred Taliankami a uhrať nejaké body s Čiernohorkami a Poľkami. Potom môžeme postúpiť aj z 3. miesta, čo nám v minulej kvalifikácii utieklo. V tejto súvislosti si spomínam na prvý domáci zápas s Poľkami, keď nám z rôznych dôvodov chýbalo veľa hráčok a napokon sme prehrali o dva góly. Bolo to kľúčové stretnutie, keby sme ho vyhrali, mohli sme byť na ME. Vtedy sme si však nepripúšťali, že by sme sa mohli kvalifikovať aj z 3. priečky. Túto chybu už nesmieme zopakovať. Teraz sa najskôr predstavíme v Čiernej Hore a potom opäť privítame Poľsko. Ak by sme v týchto vystúpeniach uhrali nejaké body, dobre by sme vykročili smerom k účasti na ME."

Z nasadenia družstiev do výkonnostných košov pred žrebom, podľa ktorého figurovali reprezentantky SR v treťom koši, bolo zrejmé, že sa môžu dostať na šampionát len cez dvoch kvalitných protivníkov. Na ostatnom vrcholnom podujatí, ktorými boli ME 2016 vo Švédsku, skončili Čiernohorky trináste a Poľky pätnáste, keď zhodne nepostúpili zo základných skupín. Z tohto pohľadu vyznieva žreb nádejne.

"Čierna Hora prechádza určitou obmenou kádra. Uvidíme, v akej zostave sa predstaví proti nám, napríklad či bude k dispozícii Bulatovičová. Češky s Čiernohorkami prehrali na decembrových ME len o gól. Ak sa chceme niekam prebojovať, tak musíme dokázať hrať s takýmito súpermi vyrovnane. Poľsko tiež prechádza procesom určitých zmien v kádri. V ostatných dvoch rokoch sme sa stretli štyrikrát, hrali sme s ním dvakrát v kvalifikácii ME 2016, teraz na jeseň i na jar na turnajoch na jeho pôde. Dokázali sme s ním držať krok. Naposledy sme v Gdansku podľahli štvorgólovým rozdielom 25:29. S Taliankami by sme si mali poradiť, hoci sú na vzostupe a aj české hráčky sa najmä u nich potrápili, kým zlomili ich odpor," uviedol Poloz na margo súperov.

Slovensko a Poľsko sa v kvalifikačných bojoch stretli viackrát aj v nedávnej minulosti. V I. fáze kvalifikácie MS 2009 sa na turnaji 3. skupiny v Dabrowej Górniczi zrodil triumf SR 31:26, o ME 2010 Slovenky v rámci 6. skupiny doma v Hlohovci zdolali Poľky 32:28, v odvete u nich v Piotrkówe Trybunalskom prehrali 23:24. Potom hrali proti sebe aj v I. fáze kvalifikácie MS 2011, na turnaji 1. skupiny v Lubline sa z výhry 31:28 tešili poľské hráčky, ktoré vyhrali v 5. skupine v boji o ME 2016 v Šali 23:21 a Plocku 28:25. Posledná kvalifikačná skúsenosť hádzanárok SR s Čiernou Horou je z roku 2010, keď balkánsky tím triumfoval v Pljevlji 39:24 a v Hlohovci 32:27. Ani Taliansko nie je úplnou neznámou, v 6. skupine kvalifikácie ME 2012 zvíťazili slovenské hráčky 25:19 v Salerne a 23:15 v Hlohovci.

Dvadsaťosem účastníkov II. fázy sa v rámci siedmich štvorčlenných skupín stretne v troch dvojkolách na prelome septembra a októbra 2017, v marci 2018 a na prelome mája a júna 2018 stretnú každý s každým doma - vonku, každý tím odohrá 6 stretnutí. Prví dvaja zo všetkých skupín a najlepšie z družstiev umiestnených na 3. priečkach (pri nich sa berú do úvahy len výsledky s tímami na prvých dvoch postupových pozíciách) si vybojuje miestenku na kontinentálny šampionát. Okrem 15 kvalifikantov je šestnástym účastníkom ME 2018 Francúzsko. Organizátor má ako jediný zabezpečenú účasť automaticky. Hostiteľskými mestami záverečného turnaja budú Nancy, Nantes, Montbéliard, Brest a Paríž. Francúzska metropola bude dejiskom finálového víkendu ME.


Vyžrebovanie základných skupín kvalifikácie hádzanárok o postup na ME vo Francúzsku (30. novembra - 16. decembra 2018):

1. skupina: Nórsko, Chorvátsko, Ukrajina, Švajčiarsko

2. skupina: Čierna Hora, Poľsko, Slovensko, Taliansko

3. skupina: Švédsko, Srbsko, Macedónsko, víťaz A-skupiny I. fázy kvalifikácie (Faerské ostrovy, Fínsko, Grécko)

4. skupina: Rumunsko, Rusko, Rakúsko, Portugalsko

5. skupina: Dánsko, Česko, Slovinsko, Island

6. skupina: Španielsko, Nemecko, Turecko, Litva

7. skupina: Holandsko, Maďarsko, Bielorusko, víťaz B-skupiny I. fázy kvalifikácie (Kosovo, Izrael, Gruzínsko)


Hracie termíny II. fázy kvalifikácie:

1. a 2. kolo: streda 27. 9. - nedeľa 1. 10. 2017

3. a 4. kolo: streda 21. 3. - nedeľa 25. 3. 2018

5. a 6. kolo: streda 30. 5. - nedeľa 3. 6. 2018


Rozpis zápasov 2. skupiny:

Čierna Hora - Slovensko, Poľsko - Taliansko

Taliansko - Čierna Hora, Slovensko - Poľsko

Poľsko - Čierna Hora, Taliansko - Slovensko

Čierna Hora - Poľsko, Slovensko - Taliansko

Slovensko - Čierna Hora, Taliansko - Poľsko

Čierna Hora - Taliansko, Poľsko - Slovensko

Partneri
Reklamný partner ženskej reprezentácie
Reklamný partner mužskej reprezentácie
Reklamný partner ženskej reprezentácie
Reklamný partner mužskej reprezentácie
Oficiálny auto partner
Slovenského zväzu hádzanej
Oficiálny partner Extraligy a WHIL
Mediálny partner
Mediálny partner
Mediálny partner
Mediálny partner
Mediálny partner