Hádzanári Slovenska sa dočkali prvých bodov v II. fáze kvalifikácie o postup na majstrovstvá Európy mužov 2024 v Nemecku. V nedeľňajšom stretnutí 4. kola 2. skupiny si poradili v Hlohovci s Fínmi 32:25 (13:14) a odplatili im štvrtkovú prehru 27:30 z Vantaa. Slováci sa v tabuľke vrátili na 3. priečku, z ktorej ešte môžu zabojovať o postup. Vďaka triumfu o sedem gólov majú totiž lepšiu vzájomnú bilanciu s fínskymi zverencami Olu Lindgrena. Reprezentanti SR sa v kvalifikácii najbližšie predstavia 26. apríla, keď v Topoľčanoch privítajú Nórov.

Výsledky – II. fáza kvalifikácie mužov o postup na ME 2024 – 2. skupina – 4. kolo - nedeľa:

ULSET
Nórsko - Srbsko 35:25 (17:12)

HLOHOVEC
Slovensko - Fínsko 32:25 (13:14)
Zostava a góly SR: Konečný, Mitošinka – Slaninka 1, Š. Macháč 1, Páleš, Mišových, Fenár 4, M. Straňovský 4/2, Péchy 5, Prokop 2, T. Smetánka 2, Potisk 4/2, Hniďák 2, Hlinka 5, Ľ. Ďuriš 2, Sloboda
Najviac gólov za Fínsko: M. Granlund 7, Hjálmarsson 6, Säkkinen 3/1
Pok. hody: 6/4 – 2/1, vylúčení: 3 - 5, rozhodovali: Ivanovič a Vujisič (obaja Č. Hora), 1900 divákov

Slováci nastúpili v bránke s Konečným, ktorý nahradil za zdravotne indisponovanú jednotku Žernoviča, s odhodlaním potešiť zaplnenú halu. Do vedenia ich v 7. min poslal Straňovský (3:2) a o chvíľu Potisk v oslabení zvýšil na 5:3. Fíni však s odpoveďou nenechali na seba dlho čakať. Ťažili z nepresnej hry domácich v útoku a na druhej strane sa presadzovali jednoducho a účelne. Keď v 16. min zvýšili na 9:6, zobral si kouč Polakovič (zaskakoval za chorého Guricha) oddychový čas. Po ňom prišlo zlepšenie a trojgólová šnúra, na ktorej konci bol presný zásah Smetánku v oslabení (9:9). Skóre na slovenskú stranu naklonil ďalekonosnou strelou Prokop (11:10), ale Fíni dokázali opäť kontrovať. V útoku hrali pokojnejšie a svoje akcie úspešne zakončovali, a tak na prestávku išli za priaznivého stavu 14:13.

Po zmene strán Slováci dobré zákroky v obrane využili na tri góly v rýchlom slede - 16:14 v 35. min. Počas presilovky to vyzeralo ešte nádejnejšie, Potisk síce neuspel z pokutového hodu, ale vyrazenú loptu predsa len dostal do bránky a vzápätí Hlinka prestrelil Mäkeläho - 20:16 v 43. min. Severania, ktorým sa hra už nedarila ako v prvom dejstve, mohli znížiť odstup na dva góly, ale Mitošinka chytil Säkkinenovi pokutový hod. Hráči v modrých dresoch sa vo zvyšnom čase viezli na pozitívnej vlne. V útoku sa dokázali presadzovať. Keď Fenár šesť minút pred koncom zvýšil na 28:22, o slovenskom víťazstve nebolo pochýb.

Hlasy:
Pavol Polakovič (tréner SR): "Fernando Gurich pripravil výbornú taktiku, s Rasťom Jedinákom súpera dobre rozobrali. My sme na našej hre nemali veľa čo meniť. Zlepšili sme obranu, odpísali ich kľúčového hráča Granlunda. Zrýchlili sme hru, ťahali protiútoky a už to vyzeralo lepšie. Aj dnes sme urobili dosť technických chýb, ale ubojovali sme to."

Martin Potisk (spojka SR): "V prvom polčase sme ešte nehrali tak, ako sme chceli. V šatni sme si však povedali, že Fíni už musia mať toho dosť. Pritvrdili sme v obrane a podarilo sa nám dať nejaké ľahké góly. Fíni viac faulovali a už sa nevedeli dostať do tempa."