Dve slovenské štvrté miesta v kategórií staršieho dorastu na Prague Handball Cup 2017

24 slovenských klubov na Prague Handball Cup 2017
18.04.2017, Autor: redakcia, Foto: phc.cz, facebook ŠKP hádzaná

Už od roku 1992 je pre slovenských mládežníckych hádzanárov a hádzanárky zvykom, že sa zúčastňujú na jednom z najväčších mládežníckych turnajov na svete Prague Handball Cup. V roku 2016 sa turnaja zúčastnilo viac ako 8000 hádzanárov zo 498 tímov z 28 krajín celého sveta. V 35 halách po celej Prahe a v okolí sa odohralo 1893 zápasov. 26. ročník turnaja sa tento rok konal opäť počas veľkonočných sviatkov v termíne 13 - 17. apríla a zúčastnilo sa na ňom až 24 slovenských klubov. Takto hodnotila výkony tímov ŠKP Bratislava, ktoré malo zo Slovenska najpočetnejšie zastúpenie (54 hráčov a hráčok v 5 kategóriách) šéftrénerka ženskej zložky Adriana Lešková: "Naše výkony mali rôzny charakter. Raz sme vyhrávali, inokedy boli slzičky a prehrali sme. Aj umiestnenie jednotlivých družstiev zodpovedalo našim výkonom. Niektoré družstvá skončili lepšie, niektoré v strede štartového poľa. Umiestnili sme sa od 9. do 54. miesta, napriek tomu všetci, ktorí zasiahli do bojov, sa predviedli na ihrisku najlepšie ako vedeli. Celkovo vládne v našich radoch spokojnosť a tešíme sa na budúci rok, keď sa opäť budeme môcť zúčastniť tejto prehliadky svetovej hádzanej."

Slovenské tímy mali až dvojnásobné zastúpenie vo finálových bojoch a obidve v najstaršej vekovej kategórií. Starší dorastenci MŠK Považská Bystrica narazili v semifinále turnaja na súpera zvučného mena z maďarského Veszprému a prehrali s ním 8:14. V súboji o 3. miesto nestačili na nemecký HSG Konstanz a prehrali 10:16.

V kategórií starších dorasteniek sa darilo dievčatám z UDHK Nitra, ktoré sa postupne prebojovali až do semifinálových bojov. V semifinále však tesne nestačili na dánsky tím a neskoršieho víťaza turnaj FIF Handbold, ktorému podľahli 8:10. V zápase o 3. miesto ťahali za kratší koniec opäť proti dánskemu tímu, keď prehrali so Skanderborgom 12:16. Takto hodnotil výkony nitrianskych hádzanárok prezident klubu Slavomír Varga: "Tento úspech je o to cennejší, že ho dosiahlo družstvo, zložené až na jednu výnimku , z hráčok ročníkov narodenia 1999 a mladších, čo sú vekove mladšie dorastenky a môžu v tejto kategórii štartovať aj v ďalších ročníkoch. Výborné výkony podávali okrem reprezentantiek Natálie Némethovej / so 49 gólmi sa stala najlepšou strelkyňou v kategórii WA/ a Zuzany  Trepáčovej, aj brankárka Anna Musáková, trojičky Simona, Sofia a Mariola Marinové, Dorota Kolářová i obidve pivotky Eliška Ju- rikovičová a Rebeka Haščíková. Svojím dielom však prispeli aj ostatné hráčky mladého ambiciózneho trénera Milana Adiho -  Dominika Gregušková,  kapitánka Tatiana Kucková a Sofia Corea a vytvorili tak silný kolektív, ktorý podal výkony na hranici svojich momentálnych schopností."

Zaujímavosťou je, že Slovensko malo predsa len zastúpenie medzi víťazmi turnaja, keď sa v drese Győri ETO KC z celkového triumfu v kategórií mladších dorasteniek tešili 4 Slovenky - Barbora Lanczová, Réka Mészáros, Eszter Lengyel a Nikolett Tóthová. Lanczová bola vo finále proti Skanderborgu (17:10) najlepšou strelkyňou svojho tímu, keď vsietila 4 góly. Takto hodnotila turnaj pre slovakhandball.sk: „Už si ani nepamätám, kedy som veľkonočné sviatky netrávila v Prahe na turnaji, ale tento rok to bolo prvýkrát pre moje nové spoluhráčky. Tak ako každý rok, tak aj tento rok bol turnaj na vysokej úrovni, či už organizačne alebo kvalitou prihlásených družstiev. Zo základnej skupiny sme postúpili z prvého miesta do ďalšej trojčlennej skupiny, kde sme takisto bez straty bodu postúpili do osemfinále. V osemfinále sme sa stretli s jedným z favoritov turnaja AJAX/TIK, s ktorým sme odohrali veľmi dobrý zápas s víťazným koncom pre naše družstvo. Vo štvrťfinále so Steaua Bukurešť a v semifinále s českým tímom Zlín sme bez väčších problémov zvíťazili a postúpili do finále. Finále sme hrali s dánskym tímom Skanderborg Handbold, ktorý sme porazili 17:10. Vo finálovom zápase bola úžasná atmosféra, na ihrisku sme sa povzbudzovali a bojovali jedna za druhú. Bol to veľký zážitok a ja som rada, že sme obstáli medzi európskou špičkou a víťazstvom turnaja sme potvrdili našu kvalitu.“

Lanczová s Mészáros sú kadetské reprezentantky Slovenska a našu krajinu budú reprezentovať aj na augustových ME do 17 rokov v Michalovciach.

Na tohtoročnom „Pragáči“ ako nazývajú turnaj domáci sa zúčastnili tieto slovenské kluby v chlapčenských a dievčenských kategóriách od prípravku až po starší dorast:

HK Kúpele Bojnice, Slavoj Trebišov, MŠK Považská Bystrica, HC Sporta Hlohovec, MHáK Martin, HŠK ŠG Košice, ŠKP Bratislava, HC Tatran Stupava, UDHK Nitra, MHK Bytča, HK Slovan Duslo Šaľa, HK AS Trenčín, FHT Drábova Košice, MŠK Dunajská Streda, HKS Bánovce nad Bebravou, HC Tatran Stupava-Malacky, Iuventa Michalovce, HKM Šurany, MŠO Štúrovo, HK Slávia Sereď, Malacky/Rohožník, ŠŠK Bernolákova Košice, Bemaco ŠŠK SLŠ Prešov, HaO Lehnice