Slovenský Zväz Hádzanej

logo logo logo

Trénerský titul so Schaffhausenom priniesol Kukučkovi väčšie emócie

Peter Kukučka: "V trénerstve som sa však našiel a veľmi ma to baví"
23.05.2017, Autor: redakcia, Foto: Schaffhauser Nachrichten

Prišiel, videl a zvíťazil. Peter Kukučka po neúspechu Kadetten Schaffhausen Handball vo Švajčiarskom pohári dostal trénerskú šancu v družstve úradujúceho šampióna v druhej polovici sezóny a doviedol ho k obhajobe titulu vo finálovej sérii proti Pfadi Winterthur. Tridsaťštyriročný bojnický rodák počas hráčskej kariéry tvoril hru na poste strednej spojky hru svojho tímu v klube či reprezentácii, teraz je režisérom na lavičke. O úspešnom vstupe na trénerskú scénu vo "veľkej" hádzanej sa považskobystrický odchovanec ochotne podelil v rozhovore pre slovakhandball.sk.

Titul šampióna ste doteraz oslavovali ako hráč, teraz ste ho okúsili už aj ako kormidelník. Je to pocitovo odlišné?

- Vyhrať titul ako tréner je iné. Hráč sa viac-menej sústredí, aby odviedol najlepší výkon na svojej pozícii a tým pomohol mužstvu. Samotný tréner, ktorý má ďaleko viac zodpovednosti a tlaku na sebe, ovplyvňuje dianie na ihrisku vo väčšej miere. Začína to plánovaním tréningov, videoanalýzou, všetko so smerovaním k zápasu. Samotné stretnutie je potom jedna veľká strategická hra, kde hrá všetko svoju úlohu, správna taktika, správne hráčske zloženie plus striedania. Takže späť k otázke, vyhrať titul v trénerskej funkcii som prežíval emotívnejšie.


Finále ste vyhrali jednoznačne 3:0, ale dva duely boli výsledkovo tesné. Bola to náročná séria?

- Výsledok 3:0 na zápasy môže trochu miasť, ale až na prvé stretnutie, v ktorom jasne dominovali, to bola veľmi náročná séria. 


Čo zohralo kľúčovú rolu práve v tom druhom a treťom finálovom stretnutí?

- Najdôležitejším faktorom vo finálovej sérii bola naša obrana spojená s výkonom brankárov. Tí sa pohybovali v úspešnosti nad 40 percent, čo bolo rozhodujúce. V útoku sme mali fázy, keď sa nám nedarilo, ale istota v obrane nám zvyšovala sebavedomie.


Schaffhausen má tradične vysoké ambície. Keď ste vo februári prebrali družstvo, vnímali si to tak, že len obhajoba bude znamenať úspech?

- Je to tak. V Schaffhausene sú vždy len najvyššie ciele. Mužstvo som preberal po prehratom finále vo Švajčiarskom pohári a prípadný neúspech v lige by bola taká malá športová katastrofa.


Pred dvoma rokmi ste ukončil hráčsku kariéru. Keď teraz koučujete svojich zverencov neťahá vás to na palubovku, ale už ste si zvykli, že vaše miesto je na lavičke?

- Pravdupovediac niekedy ešte áno, ale už menej ako pred rokom. Predovšetkým, keď sme hrali s Barcelonou alebo Parížom v Lige majstrov, tak som si na chvíľku zasníval, že by to bola paráda si ešte zahrať kvalitný zápas. Ale teraz je už moje miesto za líniou. V trénerstve som sa však našiel a veľmi ma to baví.


Aké boli oslavy? Zažili ste aj niečo nezvyčajné?

- Zatiaľ boli oslavy také normálne. Zapálili sa cigary, niečo sa vypilo a zrazu bolo ráno... Ešte sa však organizuje niečo vačšie na budúcu sobotu. Ako hráč som tu zažil oslavy na lodi, ďalší rok sme sa vozili na vlaku s parnou lokomotívou jediného druhu vo Švajčiarsku, takže sa nechám prekvapiť, čo majiteľ vymyslí.


Už v marci predĺžilo vedenie s vami zmluvu o ďalšie dva roky. Je aj zisk tohto titulu pre vás tým najlepším dopingom do ďalšej práce?

- Presne tak, je to najlepšie možné povzbudenie a hlavne spomínaný titul mi umožní mať väčší pokoj pre nadchádzajúcu prácu.

Partneri
Reklamný partner ženskej reprezentácie
Reklamný partner mužskej reprezentácie
Reklamný partner ženskej reprezentácie
Reklamný partner mužskej reprezentácie
Oficiálny auto partner
Slovenského zväzu hádzanej
Oficiálny partner Extraligy a WHIL
Mediálny partner
Mediálny partner
Mediálny partner
Mediálny partner
Mediálny partner