Hádzanárky Iuventy Michalovce získali druhú tohtosezónnu trofej. Po triumfe v MOL lige sa stali víťazkami Slovenského pohára žien 2023/2024. Zverenky trénera Petra Kostku získali trofej v národnej pohárovej súťaži vďaka víťazstvu 27:23 (15:8) nad HC DAC Dunajská Streda vo finále v Trnave, ktoré bolo reprízou z rokov 2022 a 2023. Zemplínčanky vďaka tomu obhájili prvenstvo spred roka. Pohárová trofej im patrí už jedenástykrát za sebou.

Michalovčanky sa z triumfu v SP tešili po dvanásty raz v priebehu trinástich sezón a celkovo sa stali držiteľkami domácej pohárovej trofeje štrnástykrát z doterajších 45 ročníkov, čím si upevnili svoje postavenie najúspešnejšieho tímu v histórii. Okrem víťazného pohára získali finančnú prémiu 1200 eur a právo štartovať v Európskej lige 2024/2025.

Dunajskostredčanky mali pri svojej tretej finálovej účasti v SP šancu získať prvú pohárovú trofej v klubovej histórii. Zverenky trénera Viktora Debreho po nevydarenom prvom polčase vzdorovali Iuvente, ale na konci bola z toho opäť relatívne tesná prehra. Z Trnavy si odniesli pohár a finančnú odmenu 700 eur.

Výsledok – Slovenský pohár žien 2023/2024 - finále (hralo sa na 1 zápas) - nedeľa:

TRNAVA
MŠK Iuventa Michalovce - HC DAC Dunajská Streda 27:23 (15:8), Iuventa sa stala víťazom SP žien 2023/2024

Zostavy a góly:
Iuventa: Mendesová de Almeidová, Jablonská-Bobaľová – Radovičová 7/5, Dvorščáková, Dorszová, Popovcová 3, Bačenková, Habánková 1/1, Soskydová, Kohučová 1, Wollingerová 4, Kompaniecová 5, Biegerová, Klučková 4, Krivokapičová 2.

DAC: Magerová, Gajdócziová – Pénzes 2, N. Kovácsová, Policarpová Santosová, Da Silvová, Juhosová 2, R. Mészáros 2, Desortová 3, Pastorková 2, Sáriová 3/2, Hornyáková, Iličová 5, E. Rajnohová 4, Bugárová, R. Bíziková.

pok. hody: 8/6 – 2/2, vylúčené: 6 - 4, ČK: 47. Krivokapičová (Iuventa) za 3 vylúčenia, rozhodovali: Haščíková a Kellner, 600 divákov

Prvý polčas sa niesol v znamení Iuventy, ktorá hneď v úvode odskočila na 3:0. DAC zareagoval znížením na 4:5, ale od 12. min ovládlo dianie michalovské družstvo. Zemplínčanky odskočili na 12:4 a výrazný náskok si udržali až do prestávky. Po nej prišlo dunajskostredské zníženie štvorgólovou šnúrou na 15:17, vzápätí Iuventa odskočila na 20:15 i 21:16, ale v 49. min Pénzes znížila na 19:21 z pohľadu DAC. Následne Iuventa opäť upokojila situáciu (23:19, 24:20), ale nezlomné súperky sa postarali o zdramatizovanie duelu. Iličová tri a pol minúty pred koncom znížila na 23:24, ale Michalovčanky si záver finále postrážili a triumf poistili troma gólmi.

Hlasy:

Peter Kostka (tréner Iuventy Michalovce): „Po jasnom náskoku z prvého dejstva sme si to zdramatizovali, keď sme nedokázali ubrániť protismernú kľučku. Nevedeli sme sa už dostať do tempa. Mali sme však dostatočný náskok a vďaka dostatku skúseností sme si víťazstvo postrážili. Som za to rád a zároveň som hrdý na naše družstvo."

Silvia Priklerová (asistentka trénera Dunajskej Stredy): „Dá sa povedať, že toto finále sme si prehrali už v prvom polčase. Takto sa nehrá zápas o pohárovú trofej, z našej strany to bol v prvom dejstve odovzdaný výkon. Po zmene strán sme chceli výsledok skorigovať. Náš výkon sme v druhom polčase vystupňovali. Zlepšili sme sa, ale vzhľadom na výrazný rozdiel to už nestačilo na obrat."