Hádzanárky HC DAC Dunajská Streda pôjdu do nadchádzajúcej sezóny z pozície obhajkýň dvoch z troch domácich trofejí. V uplynulom ročníku dosiahli pod vedením trénera Viktora Debreho významné úspechy v doterajšej krátkej histórii účinkovania medzi slovenskou, resp. slovensko-českou klubovou elitou.

"Do nadchádzajúcej sezóny ideme so značnými očakávaniami. Aby sme ich naplnili, angažovali sme do tímu posily. Radi by sme si opäť vychutnali oslavy, ktoré nám v minulom ročníku priniesli nezabudnuteľné chvíle," uviedol na predsezónnej tlačovej konferencii maďarský kouč Debre, ktorého zverenky vyhrali MOL ligu a potom získali titul aj v národnom play-off o majstra SR.

Šéf realizačného tímu Dunajskostredčaniek očakáva náročnejšiu sezónu, keďže potvrdiť dosiahnuté výsledky je vždy náročnejšie. So svojimi hráčkami už vyše mesiaca tvrdo pracuje, aby bolo družstvo čo najlepšie pripravené. Jeho súčasťou už nebude nielen reprezentantka SR Natália Némethová (prestup do Kynžvartu), brankárka Bella Oláhová (Šaľa), ale ani Maďarka Beatrix Élőová, ktorá v priebehu letnej prípravy informovala vedenie klubu, že je tehotná. V HC DAC budú musieť nahradiť góly tejto pravej spojky a zároveň najlepšej strelkyne tímu. Spojkový rad vystužili Jovana Iličová z Bosny a Hercegoviny (HRK Grude/Bosna a Herceg.) a Brazílčanka Valéria Policarpová Santosová (ADA de Sao Pedro do Sul/Portug.), ktorej krajanka Júlia Rodriguesová by sa mala pripojiť od nového roka. Medzi tri žrde prišla talentovaná maďarská brankárka Kármen Kiara Bakosová (Dunaújvárosi Kohász Kézilabda Akadémia/Maď.).

Dunajskostredské hádzanárky odohrali v príprave osem stretnutí. Testovali sa najmä v súbojoch s českými a maďarskými tímami. Pri triumfe na medzinárodnom turnaji o Pohár mieru v Olomouci zdolali aj slovenského konkurenta zo Šale (42:21), navyše Noémi Magerovú vyhlásili za najlepšiu brankárku a Katu Juhosovú bola najlepšou strelkyňou. Generálkou na ligovú sezónu bol piatkový duel s maďarským Fehérvárom (31:27).

„Každý v družstve sa nezávisle na veku či skúsenostiach tešil na prípravu. Každý má očakávania. V uplynulej sezóne sme zažili nové pocity, teraz tvrdo pracujeme na tom, aby sa zopakovali. Letná príprava je náročné obdobie s veľkým počtom tréningov, ale vieme, že si aj týmto musíme prejsť," poznamenala kapitánka úradujúceho šampióna Kata Juhosová, ktorá by so spoluhráčkami dosiahla v nadchádzajúcom ročníku aj ciele, ktoré sa im doteraz ešte nepodarilo splniť. Jedným z nich je napríklad aj zisk Slovenského pohára.

HC DAC Dunajská Streda si vybojoval právo účasti v Európskej lige 2023/2024, ale keďže jeho športová hala nespĺňa podmienky Európskej hádzanárskej federácie, musel sa zriecť štartu. „Keďže sme si uvedomovali náš deficit z hľadiska infraštruktúry, preto sme požiadali o štart v Európskom pohári, ktorý je v hierarchii nižšie ako Európska liga. Ani v tom nám EHF - na rozdiel od vlaňajška v prípade Iuventy Michalovce, ktorej schválila preradenie do EP - nevyhovela," skonštatoval prezident klubu Zoltán Horváth, ktorý vyjadril presvedčenie, že Dunajská Streda o rok nebude chýbať medzi účastníkmi európskych pohárových súťaží.

Autor: slovakhadball.sk
FOTO: https://www.facebook.com/hcdacofficial