Chcem vedieť viac o hádzenej

Podobne ako viacero loptových hier i hádzaná má svojich prapredchodcov už v najdávnejších obdbobiach ľudskej histórie. Prvky chytania, hádzania, vedenia lopty obsahovali už v dávnej Číne, antickom Grécku i Ríme, či na Strednom východe pohybové hry s názvami episkyros, efebiké, harpastum alebo fezes.

Súčasná podoba tohto športu sa však vo všeobecnosti odvodzuje z dánskeho handboldu, ktorý v roku 1898 začal so žiakmi ordruppského gymnázia hrávať učiteľ Holger Nielsen. Hralo sa so siedmimi hráčmi na oboch stranách a už vtedy smel v bránkovisku hrať iba brankár. Už v roku 1904 vznikol v dôsledku masívneho rozšírenia po krajine na Jutskom polostrove prvý hádzanársky zväz na svete, ktorý organizoval i pravidelné súťaže. Hra sa v trošku odlišnej podobe rýchlo preniesla aj do Švédska, kde sa ujala pod označením handboll.
Pre ďalší vývoj hry mali veľký význam tri dátumy. V roku 1928 v Amsterdame vznikla IAHF - Medzinárodná amatérska handbalová federácia, medzi ktorej zakladajúcimi krajinami nechýbalo ani vtedajšie Československo. Na treťom kongrese IAHF v Štokholme v roku 1930 schválili delegáti prvé medzinárodné pravidlá pre hádzanú so siedmimi hráčmi a po II. svetovej vojne v roku 1946 vznikla IHF - Medzinárodná hádzanárska fedrácia fungujúca dodnes. V súčasnosti má IHF 150 členských národných federácií, čím združuje približne 800.000 tímov a viac než 19 miliónov športovcov a športovkýň.
Prvé majstrovstvá sveta sa uskutočnili už v roku 1938 v Berlíne, ženy mali prvý svetový šampionát v Juhoslávii v roku 1957, ktoré sa skončilo triumfom česko-slovenského družstva. Do programu olympijských hier sa mužský turnaj dostal už na OH 1972 v Mníchove, kde strieborné medaily získalo ČSSR, a ženský turnaj už o štyri roky neskôr v Montreale.
 Na rozdiel od českých krajín na Slovensku sa konkurenčné formy súčasnej hádzanej - česká "házená" a hádzaná s jedenástimi hráčmi neujali a už 16. februára 1943 sa konalo valné zhromaždenie zväzu (v reštaurácii Smíchovský dvor), kde sa odhlasovalo premenovanie handballového zväzu na "Slovenský zväz hádzanej" (SZH). Zväz v tomto roku zorganizoval dlhodobú súťaž, v ktorej hrali družstvá ŠK Bratislava, DTV Bratislava, ŠK Vas a PTE Bratislava.
 
Ilavská Schmidtová
 
Začiatky hádzanej komplikovali problémy s málo početnou hráčskou základňou a až po vojne sa úspešnou prácou s mládežou postupne darilo zlepšovať i výkonnosť v kategórii dospelých. V prvom ročníku celoštátnej ligy v roku 1950 ešte Slovensko v súťaži mužov nemalo zastúpenie a v súťaži žien boli iba tri bratislavské celky. Prvým majstrovským celkom zo Slovenska sa v roku 1956 stala Lokomotíva Bratislava, medzi mužmi až o dvanásť rokov neskôr Tatran Prešov (1968/69).
 
 Od vzniku samostatnej Slovenskej republiky sa na vrcholných fórach predstavili obidve reprezentácie. Ženská reprezentácia ešte v spoločnom výbere s Češkami v roku 1993 obsadila na MS deviatu priečku. O rok neskôr na ME 1994 skončili Slovenky dvanáste a rovnakú priečku obsadili i na MS 1995. Takmer o 20 rokov neskôr sa ženskej reprezentácií podarilo kvalifikovať na EHF EURO 2014 v Chorvátsku a Maďarsku, kde Slovensko postúpilo zo základnej skupiny a obsadilo 12. priečku.  V pohárovej Európe sa najvýraznejšie presadili hádzanárky SCP Banskej Bystrice, ktoré v sezóne 1997/98 postúpili až do finále Pohára EHF a Slovana Duslo Šaľa, ktoré tri ročníky predtým v Pohári víťazov pohárov skončili v semifinále. 
 
Lýdia Jakubisová
 
Mužská reprezentácia sa od vzinku samostatnej republiky predstavila na štyroch vrcholných podujatiach - ME 2008 v Nórsku, MS 2009 v Chorvátsku, kde obsadila historické 10. miesto, MS 2011 vo Švédsku a ME 2012 v Srbsku. Historicky prvej účasti svojho zástupcu v hlavnej súťaži Ligy majstrov sa Slovensko dočkalo až v sezóne 2003/04 po postupe mužov MŠK SIRS Považskej Bystrice. Do skupinovej fázy Ligy majstrov sa taktiež prebojoval najúspešnejší slovenský mužský klub Tatran Prešov a to v sezónach 2004/2005, 2010/2011, 2015/2016 a 2016/2017. 
 
Radosť slovenských hádzanárov po postupe
 

Foto: SITA

Aktuálne články

calendar