Zápas mesiaca december v podaní prvých dvoch tímov tabuľky Niké Handball extraligy mužov 2023/2024 vyznel jednoznačne v prospech aktuálneho lídra. Tatran Prešov aj druhýkrát v sezóne zdolal MŠK Považská Bystrica, v sobotňajšom šlágri si s úradujúcim majstrom poradil hladko 33:23 (14:10).

Duel bol vyrovnaný len v prvej dvadsaťminútovke, na ktorej konci pivot MŠK Macháč znížil na 8:9. Domáci vzápätí odskočili na 13:8 a po piatich minútach druhej časti viedli už 19:11. Považania prišli v 40. min o svojho kapitána Ďuriša, krátko po jeho diskvalifikácii zvýšili Prešovčania svoj náskok už na 25:13. Najvyššie vyhrávali v záverečnej desaťminútovke (31:17, 32:18, 33:19). Hostia využili posledných päť minút na skorigovanie vysokej prehry. Zverenci trénera Pavla Jana zvýšili náskok na čele tabuľky na 4 body.

"Vyhrali sme o desať gólov, ale mohli sme aj vyšším rozdielom. Chlapci uverili tomu, že musíme behať. V priebehu duelu už bolo vidieť, že súper nevládze. Potom ešte prišli hostia o Ďuriša, čo bol pre nich knokaut. Teším sa z tejto výhry, doma sme potvrdili, že tu u nás nemá nikto šancu. Pokorne však musíme pracovať ďalej," uviedol v rozhovore pre RTVS kouč Šarišanov Pavol Jano.

Kormidelník MŠK Václav Straka sa k sobotňajšiemu stretnutiu vyjadril nasledovne: "Príčiny našej prehry vidím jednoznačne v útoku, dali sme len 23 gólov. V ofenzíve nám chýbala šťava a odvaha. Obrana ešte v prvom polčase fungovala, ale celkovo nám chýbala agresivita i tlak od spojok. Na únavu sa vyhovárať nebudeme, takisto ani rozprávať o šírke kádra. Tatran zvíťazil zaslúžene."

Druhý sobotňajší zápas priniesol drámu do posledných sekúnd a s nerozhodným koncom. Hádzanári HK Košice si v Hlohovci vypracovali v prvom polčase päťgólový náskok, ale ešte pred jeho koncom oň prišli. V druhom dejstve vyhrávali o tri góly, no Sporta sa vždy dotiahla a v 60. min ju Péchy poslal do vedenia 27:26 (len druhýkrát v zápase, okrem toho už len 13:12 v 28. min). Baláž vzápätí vyrovnal, ale po vylúčení E. Ľocha mohol z pokutového hodu rozhodnúť domáci J. Antala, ale neuspel, a tak sa po výsledku 27:27 body delili.

Jeden gól rozhodol duel medzi ŠKP Bratislava a Záhorákmi Stupava/Malacky. Domáci v ňom prerušili šnúru štyroch prehier a pod vedením kouča Zoltána Heistera, ktorý na lavičke nahradil Martina Spuchláka, zdolali Záhorákov 25:24. Hráči ŠKP sa v priebehu druhého polčasu dostali do štvorgólového vedenia (23:19 v 51. min). Hostia s dvanásťgólovým Rističom sa doťahovali, ale vydolovať aspoň bod sa im nepodarilo. Mrzieť ich môžu aj dva nepremenené pokutové hody. Bratislavčania získali dôležité body v boji o prvú osmičku.

Výsledky sobotňajších stretnutí 13. kola Niké Handball extraligy mužov 2023/2024:

Tatran Prešov - MŠK Považská Bystrica 33:23 (14:10)
Najviac gólov: Sako 8, L. Urban 6, Hozman a Davidovič po 4, Caballero Hernández 4/2 - Jurák 5, M. Briatka 5/4, Ľ. Ďuriš 3
pok. hody: 2/2 - 7/4, vylúčení: 4 - 4, ČK: 40. Ľ. Ďuriš (P. Bystrica) za faul, rozhodovali: Palovčák a Richvalský, 560 divákov

HC Sporta Hlohovec - HK Košice 27:27 (13:14)
Najviac gólov: Péchy, A. Antala a M. Jankovič po 5 - P. Hruščák 9/2, Guzy 6, M. Baláž 3
pok. hody: 2/1 - 2/2, vylúčení: 5 - 7, rozhodovali: B. Sivák a R. Sivák, 250 divákov

ŠKP Bratislava - Záhoráci Stupava/Malacky 25:24 (15:15)
Najviac gólov: Féder 10, Kopčo 5, Halla 4 - Ristič 12/2, Blaškovič 4, R. Valachovič a S. Kovács po 2
pok. hody: 2/1 - 4/2, vylúčení: 5 - 4, ČK: 49. Michal Mráz (ŠKP), rozhodovali: Bohunický a Szerencsés, 150 divákov