Hádzanárske súťaže sú už v plnom prúde, počas nadchádzajúceho víkendu (16. - 17. 9. 2023) sa k nim pridá aj I. slovenská liga mužov. V sezóne 2023/2024 bude o čo hrať, lebo jej víťaz bude mať šancu v barážovom dvojzápase zabojovať o účasť v Niké Handball extralige 2024/2025, ktorá bude mať od ďalšieho ročníka už len desať účastníkov.

 

V druhej najvyššej slovenskej súťaži sa predstaví dovedna desať tímov, ktoré sa stretnú systémom každý s každým doma - vonku. Po dovedna 18 kolách bude známy víťaz I. ligy, prvenstvo obhajuje Bratislavská hádzaná akadémia (BHA). Ašpirantov na popredné priečky je viacero. Jedným z nich je aj ŠK DAC Dunajská Streda.

"Naším jednoznačným cieľom je skončiť na prvom alebo druhom mieste, aby takpovediac žila extraligová nádej. Teraz sa bude do najvyššej súťaže dať prebojovať cez baráž. Z môjho pohľadu je trochu zvláštne, že víťaz nepostupuje priamo. Uvidíme, ako sa to vyvinie. Do extraligy sa chceme dostať, ale nie za každú cenu. Chceme byť na to pripravení z hľadiska zázemia, mládeže i financií. Keď budeme potrebovať ešte rok, tak počkáme," uviedol pre slovakhandball.sk tréner ŠK DAC Dávid Pogány.

V súťaži štartujú aj rezervné tímy extraligistov, ktoré sa podľa predpisov nemôžu uchádzať o postup. "Vedia však zamiešať karty, keď proti silnejším protivníkom využívajú aj hráčov z A-tímu. Kto však chce postúpiť, musí si to uhrať a najlepšie je súťaž vyhrať, nech to má príchuť zaslúženého postupu. Odhadujem, že našimi najväčšími konkurentmi v boji o najvyššie pozície budú Záhoráci, BHA a Trnava," pokračoval Pogány.

Dunajskostredčania sa chcú z roka na rok posúvať vyššie. "Nechceme urobiť obrovský skok, ale radšej dva - tri menšie a postaviť to na pevných základoch. V prvej sezóne nášho účinkovania v súťaži sme uzatvárali poradie na 12. mieste, potom sme skončili na 10., 8. a naposledy na 5. pozícii. Zatiaľ napredujeme a posúvame sa vyššie. Teraz sa chceme odraziť k 1. alebo 2. priečke," tvrdí kouč tímu zo Žitného ostrova.

Pomôcť k tomu im majú aj nové tváre v kádri, ktorý prešiel v lete zmenami. "Odišli kapitán tímu, brankár Bálint Merva a Adrian Gábriš. Našou úlohou bolo doplniť mužstvo, aby bolo ešte kvalitnejšie. Získali sme piatich hráčov - Andreja Petra, brankára Michala Kosáka, Maja Perczeho zo Šale, Tomáš Bogára z Bojníc a Márka Szerencsésa. Ešte riešime jeden prestup, ktorý by sme mali skompletizovať v najbližších dňoch a tiež pôjde o extraligového hráča," prezradil tréner Dunajskostredčanov, ktorí rozšírili realizačný tím o trénera brankárov Ladislava Rafaela.

Nový ročník I. ligy otvorí v sobotu duel Kolárovo - Štart pre naše deti, v nedeľu bude pokračovať súbojmi D. Streda - Cífer, P. Bystrica "B" - Trnava, Záhoráci "B" - Vajnory a 1. kolo zavŕši 28. septembra stretnutie BHA - Pezinok.

Program zápasov 1. kola I. ligy mužov 2023/2024:
sobota 16. 9.
15.00 h HŠK-74 Kolárovo - Štart pre naše deti
nedeľa 17. 9.
14.00 h ŠK DAC Dunajská Streda - TJ Sokol Cífer
17.00 h MŠK Považská Bystrica "B" - HBC Trnava
18.00 h Záhoráci Stupava/Malacky "B" - HK Vajnory
štvrtok 28. 9.
19.30 h BHA-Bratislavská hádzanárska akadémia - Handball Club Pezinok

Konečné poradie v sezóne 2022/2023: 1. BHA - Bratislavská hádzaná akadémia 34 bodov, 2. HBC Trnava 30, 3. Záhoráci Stupava/Malacky "B" 28, 4. MŠK Považská Bystrica "B" 22, 5. ŠK DAC Dunajská Streda 16, 6. ŠKH Agrokarpaty Pezinok 16, 7. HŠK-74 Kolárovo 12, 8. Štart HC Smartpoint Malacky 8, 9. HK Vajnory 8, 10. TJ Sokol Cífer 6.

Autor: slovakhandball.sk
FOTO: zdroj facebook ŠK DAC Dunajská Streda