O mesiac čaká hádzanárov Slovenska účinkovanie v I. fáze európskej časti kvalifikácie o postup na 29. majstrovstvá sveta v Chorvátsku, Dánsku a Nórsku (8./9. 1. - 26. 1. 2025). Ich súperom v dvojzápase bude národný tím Kosova. Hlavný tréner mužov SR Fernando Gurich oznámil na stretnutia v Považskej Bystrici (2. novembra) a odvetu v Prištine (5. 11.) 18-člennú nomináciu.

Káder pozostáva z desiatich legionárov a ôsmich hráčov z najvyššej domácej súťaže. Vo výbere už nefiguruje pivot Martin Slaninka zo švajčiarskeho HSC Suhr Aarau, ktorý sa rozhodol ukončiť reprezentačnú kariéru. Zo skúsených hráčov absentujú aj krídelník Tomáš Urban (Minden) či spojkový univerzál a špecialista na obranu Jakub Mikita (Ferencváros). Medzi náhradníkmi figuruje Marko Jurkovič, ktorý od aktuálnej sezóny získava v drese Torrelavegy skúsenosti v španielskej Lige Asobal. Po dlhšej pauze zavinenej zranením sa do reprezentácie vracia Prešovčan Tomáš Rečičár, šancu dostáva aj mladý pivot Jakub Tóth z českého extraligového SKKP Handball Brno.

Slováci sa zídu v nedeľu 29. októbra predpoludním v Považskom Podhradí, na kvalifikačné povinnosti sa budú pripravovať v Považskej Bystrici.

Nominácia hádzanárov Slovenska na I. fázu kvalifikácie MS 2025 proti Kosovu (2. 11. v Považskej Bystrici, 5. 11. v Prištine):
brankári: Marián Žernovič (TSV St. Otmar Handball St. Gallen/Švaj.), Michal Martin Konečný (SC kelag Ferlach/Rak.)
pivoti: Matúš Moravčík (HC Dukla Praha/ČR), Jakub Tóth (SKKP Handball Brno/ČR), Šimon Macháč (MŠK Považská Bystrica)
krídla: Juraj Briatka (UHC Speed Connect Hollabrunn/Rak.), Erik Fenár (Tatran Prešov), Lukáš Péchy (HC Sporta Hlohovec), Tomáš Dévai (MHC Štart Nové Zámky)
spojky: Jakub Prokop, Tomáš Smetánka (obaja Viveros Herol Balonmano Nava/Šp.), Martin Potisk (HE-DO B.Braun Gyöngyös/Maď.), Marek Hniďák (HK FCC Město Lovosice/ČR), Marek Hlinka (HC Dukla Praha/ČR), Ľubomír Ďuriš, Andrej Sloboda (obaja MŠK Považská Bystrica), Lukáš Urban, Tomáš Rečičár (obaja Tatran Prešov) 

Náhradníci:
Michal Blaho, Marek Páleš (HK Kúpele Bojnice), Erik Žilinčík, Ladislav Kovačin, Ivan Bystrický (obaja MŠK Považská Bystrica),  Samuel Valent (MHC Štart Nové Zámky), Igor Čupryna, Marco Antl, Daniel Polanský (všetci Tatran Prešov), Michal Koller (ŠKP Bratislava), Marián Hajko (SKP Frýdek-Místek/ČR), Mikuláš Kucsera ml. (HC Zubří/ČR), Marko Jurkovič (BM Torrelavega/Šp.), Daniel Polák (HK Agro Topoľčany), Marek Korbel (SSV Brixen/Tal.), Ľubomir Ivanicja (Gwardia Koszalin/Poľ.)

Autor: slovakhandball.sk
FOTO: TASR - Milan Kapusta