Slovenské hádzanárske reprezentantky si vybojovali postup na majstrovstvá Európy 2024 v Rakúsku, Maďarsku a Švajčiarsku. Zverenky trénera Jorgeho Dueňasa v nedeľu v rozhodujúcom súboji záverečného 6. kola remizovali v Šali s Ukrajinkami 25:25 (15:13).

Slovenky obsadili v konečnej tabuľke 2. kvalifikačnej skupiny za suverénnymi Nemkami a Ukrajinkami 3. priečku, keď pri zhodnom bodovom zisku s ukrajinskými hráčkami mali horšiu vzájomnú bilanciu. Vlani na jeseň totiž s nimi v poľskom Mielci prehrali päťgólovým rozdielom 20:25. Hádzanárky SR sa však vďaka tomuto nerozhodnému výsledku dostali ako druhé najlepšie medzi štyri postupujúce tímy na 3. pozíciách v jednotlivých skupinách a mohli sa radovať, že sa na európskom šampionáte predstavia po desiatich rokoch a celkovo tretíkrát po účastiach v rokoch 1994 v Nemecku a 2014 v Chorvátsku a Maďarsku.

Výsledky víkendových stretnutí 2. skupiny kvalifikácie hádzanárok o postup na ME 2024:

Slovensko - Ukrajina 25:25 (15:13)
Zostava a góly SR: Ivanytsia, Jablonská-Bobaľová, Oláhová - Györiová 2, Michálková, Demeter, Nejedlíková 1, Popovcová 4, R. Bíziková, Pócsíková 2, Bujnochová 3, S. Szarková, Holejová 3, Barbora Lancz 10/6, N. Némethová, Ščípová
Najviac gólov za Ukrajinu: Horilská 7/2, Smbatianová 5, Nesterenková 4
Pok. hody: 9/6 - 4/3, vylúčené: 3 - 7, rozhodovali: Antičová a Jakovljevičová (obe Srb.), 1700 divákov

Prvá štvrťhodina priniesla vyrovnaný priebeh, ani jedno družstvo si nedokázalo vypracovať väčší náskok. Tímy sa ťahali gól na gól. Až góly Lanczovej a Pócsíkovej priniesli Slovenkám v 15. min vedenie 9:7. V ďalších minútach robili Ukrajinky dosť chýb i faulovali, za čo pykali. V 22. min už mali päťgólové manko 9:14. Po oddychovom čase však trojgólovou šnúrou znížili na 12:14 a mali šancu ísť aj na kontaktný gól, ale ju nevyužili. Do kabín na prestávku išli družstvá za stavu 15:13.

Priaznivo sa v úvode vyvíjal aj druhý polčas. V 36. min bolo 20:16 pre domáce, ktoré mohli pridať aj ďalšie góly, ale dvakrát trafili len konštrukciu bránky a zaváhali aj z pokutového hodu. Ukrajinky necelých dvadsať minút pred koncom znížili na 19:20, ale otočiť vývoj sa im nepodarilo. Dueňasove zverenky opäť odskočili na štvorgólový rozdiel (23:19) a živili nádej na 2. miesto v skupine. Ukrajinky sa však v 53. min dotiahli na 23:23. Holejová opäť naklonila skóre na slovenskú stranu, ale hostky vyrovnali a vzápätí boli aj v útoku. Keby skórovali a vyhrali, čo i len o gól, slovenské hráčky by nepostúpili. Hostky šancu nevyužili, na druhej strane priniesol výbuch radosť gól Popovcovej. Horilská ešte stihla vyrovnať, ale to už nič nezmenilo na postupe oboch tímov.

Hlas:
Jorge Dueňas (hlavný tréner SR): „V konečnom dôsledku sme uhrali dôležitú remízu. Obzvlášť, keď čiara medzi úspechom a neúspechom bola tenká. Myslím si, že 50 minút sme odohrali na dobrej úrovni, s čím som bol spokojný. Desať minút bolo z našej strany slabších, ale podstatný je postup a šanca pre naše družstvo predstaviť sa na ME."