Hádzanárky Iuventy Michalovce dali rýchlo zabudnúť na smútok z vyradenia v semifinále Európskeho pohára. Vo štvrtok si vybojovali prvú trofej v sezóne 2022/2023, keď sa stali víťazkami Slovenského pohára žien. Zverenky trénera Petra Kostku získali trofej v národnej pohárovej súťaži vďaka finálovému víťazstvu 25:23 (10:8) v Trebišove nad HC DAC Dunajská Streda, ktoré bolo reprízou z roku 2022. Zemplínčanky vďaka tomu obhájili prvenstvo spred roka. Pohárová trofej im patrí už desiatykrát za sebou.

Michalovčanky sa z triumfu v SP tešili po jedenásty raz v priebehu dvanástich sezón a celkovo sa stali držiteľkami domácej pohárovej trofeje trinástykrát z doterajších 44 ročníkov, čím si upevnili svoje postavenie najúspešnejšieho tímu v histórii. Okrem víťazného pohára získali finančnú prémiu 1200 eur a právo štartovať v Európskej lige 2023/2024.

Dunajskostredčanky mali pri svojej druhej finálovej účasti v SP šancu získať prvú trofej v klubovej histórii. Zverenky trénera Viktora Debreho takisto ako pred rokom vzdorovali Iuvente, ale na konci bola z toho opäť dvojgólová prehra. Z Trebišova si odniesli pohár a finančnú odmenu 700 eur.

Výsledok – Slovenský pohár žien 2022/2023 - finále (hralo sa na 1 zápas) - štvrtok:

TREBIŠOV
HC DAC Dunajská Streda - MŠK Iuventa Michalovce 23:25 (8:10), Iuventa sa stala víťazom SP žien 2022/2023

Zostavy a góly:
DAC: Magerová, Gajdócziová - Pénzes, N. Kovácsová, Da Silvová 2, Juhosová 1, R. Mészáros, Desortová 4, N. Némethová 3, Pastorková, Sáriová 4/4, Demeterová, Hornyáková, E. Rajnohová 2, R. Bíziková 1, Élőová 6
Iuventa: De Almeidová, Jablonská-Bobaľová – Dvorščáková 6/2, Polievková, Štefaniková, Dmytrenková 1, Popovcová 2, Soskydová, Borysevyčová, Wollingerová 5, Radovičová, Kompaniecová 7, Klučková 1, Krivokapičová 3
pok. hody: 4/4 – 2/2, vylúčené: 4 - 6, rozhodovali: Budzák a Záhradník, 600 divákov

Diváci čakali na prvý gól do 4. min, Iuventa zásluhou Wollingerovej išla do vedenia 2:0. Svojimi zákrokmi jej pomáhala brankárka Almeidová. Potom DAC zlepšil koncovku, dotiahol sa, ale vylúčenia na strane súpera nedokázal potrestať. Od 17. min do konca polčasu padli len štyri góly, z toho tri do dunajskostredskej bránky, a tak Zemplínčanky išli na prestávku zo svojho pohľadu za stavu 10:8. Iuventa hneď po zmene strán zvýšila rozdiel na tri góly. Tím zo Žitného ostrova v 44. min zásluhou premeneného pokutového hodu Sáriovej znížil na 15:16, ale potom prišli chvíle obhajcu. Za necelé tri minúty štyrmi gólmi odskočil na 20:15, čo bol najvyšší rozdiel. Michalovčanky využívali chyby súpera a trestali ho z brejkov, navyše lepšie si počínali aj v obrane. Zverenky trénera Debreho sa však nevzdali, trogólovou šnúrou pred záverečnou desaťminútovkou ešte vykresali nádej na obrat. Následne Élőová a E. Rajnohová dosiahli kontaktné góly na 21:22, resp. 22:23. Góly Krivokapičovej a následne v presilovke kapitánky Wollingerovej prinieli Iuvente náskok (25:22), o ktorý v zostávajúcich 80 sekundách mohla prísť už len ťažko. Desortovej presná strela znamenala len kozmetickú úpravu výsledku.

Hlasy:
Peter Kostka (tréner Iuventy): "Bol to skôr taktický boj ako pekná hádzaná. Nehrali sme dobre v útoku, fantastickým výkonom nás v bránke držala Almeidová. Nebyť jej zákrokov, tak sa dnes určite netešíme z triumfu. V útoku sme hrali staticky, ale v druhom polčase sa ukázali skúsenosti, ktoré sme získali v Európskom pohári. Aj keď sme nehrali pekne, nezložili sme sa. Boli sme trpezliví, vedeli sme, že šance prídu."

Silvia Priklerová (asistentka trénera D. Stredy): "Naše hodnotenie nemôže byť pozitívne, keďže sme nevyhrali. S takýmto výkonom najmä v útočnej fáze nemôžeme zvíťaziť, v prvom polčase sme dali len osem gólov a zahodili asi desať čistých šancí zo šestky. Iuvente veľmi dobre chytala brankárka. My sme spravili množstvo chýb v útoku, a tak sa nedá vyhrať finále."